Tym razem trochę prywaty. Jak być może stali czytelnicy zauważyli, na stronie, obok linka do formularza kontaktowego pojawił się nowy link.

Często jest tak, że serwis po prostu działa. Ktoś go kiedyś zainstalował na serwerze, skonfigurował jako tako i od tego czasu funkcjonuje sobie w miarę rześko. Niestety, czasami pojawia się problem – a to ruch jest za duży, a to zmienia się wersja serwera bazodanowego i trzeba przeprowadzić migrację. Czasami po prostu potrzeba przygotować jakieś nowe rozwiązanie, zapewniające stabilność działania usług, bo internetowy biznes tak się  ładnie rozkręcił, że każda minuta przestoju serwisu to już wymierne straty. Dlaczego w takich sytuacjach warto zatrudnić osobę z zewnątrz?

Na pierwszy rzut oka jest to droższe niż rozwiązanie problemu własnymi siłami. W końcu, większość rozwiązań stosowanych wraz z MySQL to rozwiązania Open Source. Zazwyczaj jakąś tam dokumentację udostępniają, how-to na Google też można znaleźć. Pytanie tylko, czy czas poświęcony na naukę nowego rozwiązania nie będzie ostatecznie więcej warty niż pieniądze wydane na zatrudnienie konsultanta? Szczególnie dobrze jest to policzyć, jeśli daną operację planuje się wykonywać raz na kilka lat (jak np. zmiana wersji MySQL czy gruntowna przebudowa architektury serwisu). Dodatkowo, jeśli zdecydujemy sami się zmierzyć z problemem, jesteśmy zdani tylko na siebie i uczymy się na własnych błędach. Konsultant takich problemów rozwiązywał już w swojej dotychczasowej historii pracy znacznie więcej, ma więc znacznie większe doświadczenie i wie gdzie są ukryte jakieś haczyki.

Na dziś tyle kryptoreklamy. Jutro nowy wpis, który dotyczyć będzie algorytmu ‚index merge’.